HP ZBook Firefly 14 G8 Core i5 11th Gen Touch Laptop
-3%
Price in Bangladesh
৳42,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳42,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳44,000
৳ 42,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1145G7 11th Generation with vPro |
| Processor Speed | 2.60 GHz (up to 4.40 GHz, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache) |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Screen Size | 14" FHD (1920 x 1080), touch, IPS, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4-3200 MHz |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dual stereo speakers, dual array microphones, Bang & Olufsen-tuned audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) & Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD IR Privacy camera with integrated dual array microphones |
| Card Reader | MicroSD card reader |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 53 Wh Li-ion polymer (up to 3 hours tested) |
| Keyboard | Spill-resistant, backlit keyboard |
| Software | Windows 10 Original |
| Extra Slot | 1 x M.2 slot for SSD upgrade |
| Dimensions (W x D x H) | 32.3 x 21.46 x 1.79 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.35 kg |
| Other Features | ABS (Top), PC + ABS (Bottom), TPM 2.0, HP Sure Start, MIL-STD-810H certified, A Grade (Reconditioned) |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
This HP ZBook Firefly 14 G8 Core i5 11th Gen comes with a powerful Intel Core i5-1145G7 11th generation processor with up to 4.40 GHz turbo frequency, 4 cores, 8 threads, and 8MB cache. It features a 14" IPS FHD anti-glare touch display with a resolution of 1920 x 1080 pixels and has a 720p HD IR privacy camera with integrated dual array microphones. Also, it has a 16GB DDR4-3200 MHz RAM and 256GB PCIe NVMe M.2 SSD storage capacity for smooth and fast performance.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBook Firefly 14 G8 Core i5 11th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★