Lenovo IdeaPad 80XL Core i5 7th Gen 8GB RAM Laptop
-21%
Price in Bangladesh
৳22,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳22,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 21%
৳28,000
৳ 22,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7200U 7th Generation |
| Processor Speed | 3MB Cache and 2.5 GHz Upto 3.1 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" Full HD 1920 x 1080 LED Display |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB M.2 PCLe NVME + 500GB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | DVD WR |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Integrated Sound Card, Integrated Speaker |
| Networking | Integrated 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet, Wireless IEEE 802.11b/g/n + Bluetooth 4.0 |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Multi-format Card Reader |
| Battery | 3 Cells 33 Whrs Polymer |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.88 x 0.9 x 10.24 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.0 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo IdeaPad 80XL laptop PC has intel core i5 7th generation processor, 8GB DDR4 RAM, 15.6 inch full HD laptop display, 128GB M.2 PCLe NVME SSD, 500GB HDD, optical drive, HD webcam and 2Kg weight.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad 80XL Core i5 7th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★