Lenovo IdeaPad 80X2 Core i5 7th Gen Laptop
-14%
Price in Bangladesh
৳18,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳18,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 14%
৳21,000
৳ 18,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7200U 7th Generation |
| Processor Speed | 2.50 GHz, up to 3.10 GHz with Turbo Boost, 2 Cores, 4 Threads, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch diagonal LED-backlit FHD IPS eDP anti-glare LED-backlit, 45% sRGB, 220 nits |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac Wireless LAN, Bluetooth Version 4.2 |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 2-Cell Li-Ion |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows 10 |
| Ports | 2 x USB 3.1 Gen 1/USB 3.0, 1 x USB-C 3.1 Gen 1, 1 x HDMI port |
| Dimensions (W x D x H) | 378 x 260 x 22.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg with Battery |
| Other Features | Kensington Slot Security |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad 80X2 laptop comes with 14 inch diagonal display that features LED-backlit, full HD resolution, IPS eDP anti-glare LED-backlit, 45% sRGB, and 220 nits brightness. It has 8 GB of RAM which can do multitasking well. It also has a 256 GB SSD that can store videos, data and other files. It is a powered by Intel Core i5 7th generation processor. The Lenovo laptop features HD webcam, dual speaker, 2-Cell Li-Ion battery and backlit keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad 80X2 Core i5 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★