Lenovo IdeaPad C340 2-In-1 Core i5 10th Gen
-12%
Price in Bangladesh
৳36,800
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U |
| Processor Speed | 6M Cache, 1.60 GHz up to 4.20 GHz |
| Screen Size | 14" FHD IPS touchscreen, 360° angel |
| RAM | 12GB DDR4 Ram |
| Hard Disk | 512GB PCIe SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX230 2GB Graphics |
| Audio/Speaker | Audio 2 x 2W speakers with Dolby Audio |
| Networking | Bluetooth v4.2, Wi-Fi |
| Webcam | 720p HD |
| Battery | Up to 5 hours, 45Whr with rapid charge technology |
| Keyboard | Backlit keyboard for typing in low-light conditions |
| Software | Windows 10 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 32.8 x 22.9 x 1.8 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.65 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad C340 laptop features an Intel Core i5-10210U processor with 1.60 GHz base and up to 4.20 GHz frequency speed, a 14" FHD IPS touchscreen display, NVIDIA GeForce MX230 graphics, 12GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD storage, 45Whr battery, Dolby Audio, and Windows 10 Home operating system.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad C340 2-In-1 Core i5 10th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★