Lenovo IdeaPad G505 4GB RAM 15.6" HD Laptop
-16%
Price in Bangladesh
৳10,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD 580R |
| Processor Speed | 1.0 GHz, 2 MB Cache |
| Screen Size | 15.6" HD LED Display |
| RAM | 4GB |
| Hard Disk | 500GB |
| Disk Type | HDD |
| Optical Drive | Dual Layer DVD Writer |
| Graphics Card | 4GB Intel HD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, HD Audio Optimized Dolby Audio Enhancement |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Cardreader |
| Battery | 6 Cell |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.84 x 9.84 x 1.33" |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo IdeaPad G505 laptop has an AMD 580R processor, AMD Radeon graphics, 4 GB RAM, 500GB HDD, 15.6" HD LED display, DVD writer, wi-fi, Bluetooth, card reader, web camera, 6 cell battery with 3 hours backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad G505 4GB RAM 15.6" HD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★