Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ryzen 7
-6%
Price in Bangladesh
৳66,989
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Ryzen 7 4800H |
| Processor Speed | 8MB Cache, 2.90 GHz, up to 4.20 GHz |
| Chipset | AMD SoC (System on Chip) platform |
| Screen Size | 15.3" FHD IPS, 250 nits, 120Hz, 45% NTSC |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 512 GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650ti 4 GB Dedicated |
| Audio/Speaker | 2 x 1.5W speakers with Dolby Audio |
| Networking | WiFi 802.11 ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3 Cell Li-Polymer |
| Keyboard | Blue LED Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 249.6 x 24.9mm |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo IdeaPad laptop comes with 8 GB RAM and 512 SSD. It has a dedicated graphics card NVIDIA GeForce GTX 1650 ti 4GB so it can handle any task. It has a backlit keyboard which is comfortable to use. The laptop comes with a 15.3" FHD IPS display with high refresh rates and amazing color accuracy.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad Gaming 3 Ryzen 7 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★