Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRU8 Core i5 13th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳63,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳63,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 63,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-13420H 13th Genertion |
| Processor Speed | Up To 4.60GHz, 12MB Cache |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Screen Size | 15.6" FHD LED TN 250nits Anti-glare Display |
| RAM | 8GB LPDDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 4GB |
| Audio/Speaker | User-facing stereo Speaker, 1.5W x2, optimized with Dolby Audio |
| Networking | Wi-Fi 6, 11ax 2x2, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD Camera |
| Card Reader | Card Reader |
| Battery | Integrated 47Wh |
| Keyboard | Non-backlit, English (EU) |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 324.3 x 213.8 x 17.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.37 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRU8 laptop is a powered by Intel Core i5 13 th generation processor with turbo frequency of 4.60GHz, and 12MB cache. It has the latest Wi-Fi 6 11ax 2 x 2, and Bluetooth 5.1 technology for network connectivity to speed up Internet browsing, video streaming and other office tasks. This laptop has 512GB NVM Express Drive which provides ample storage space for files and applications. This Lenovo IdeaPad laptop is suitable for basic photo editing, gaming, graphics, programming and other office tasks.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRU8 Core i5 13th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★