Lenovo Legion 5 R7000 Ryzen-7 8745H 8GB Dedicated
-5%
Price in Bangladesh
৳142,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 8745H Processor |
| Processor Speed | 3.80 GHz, up to 4.90 GHz Max Boost, 8 Cores, 16 Threads, 16 MB Cache |
| Screen Size | 15.6″ Full HD (1080 x 1920), 144Hz, IPS, 100% sRGB Display |
| RAM | 16GB DDR5 5600 MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe NVMe M.2 Gen 4 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x 2W Stereo Speakers with Nahimic Audio |
| Networking | Wi-Fi 6E 2 x 2 Bluetooth V5.1 |
| Webcam | 1080p FHD built-in webcam with e-shutter |
| Battery | Integrated 80Wh |
| Keyboard | Backlight RGB Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 359.7mm x 260.3mm x 19.7-25.2mm |
| Product Weight (Kg) | 2.3 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo Legion 5 R7000 comes with a AMD Ryzen 7 8745H Processor with a 3.80 GHz, up to 4.90 GHz Max Boost, 8 Cores, 16 Threads, and 16 MB Cache. It features a 15.6″ Full HD (1080 x 1920), 144Hz, IPS, 100% sRGB Display and has a 1080p FHD built-in webcam with e-shutter. Also, it has a 16GB DDR5 5600 MHz RAM and 512GB PCIe NVMe M.2 Gen 4 SSD Hard Disk with NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 Graphics it can give a super fast using performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Legion 5 R7000 Ryzen-7 8745H 8GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★