Lenovo ThinkBook G6 i5 13th Gen 2GB Dedicated Graphics
-6%
Price in Bangladesh
৳73,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 13th Gen |
| Processor Speed | Up To 4.3GHz, 12MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14.1” FHD IPS Display |
| RAM | 16GB DDR5 5200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel (R) Iris (R) Xe 2GB Dedicated |
| Audio/Speaker | Dolby Audio, Dual-array mics |
| Networking | Up to Wi-Fi 6E, Bluetooth V5.2 |
| Webcam | HD 720p with webcam privacy shutter |
| Battery | 71 Whr |
| Keyboard | Keyboard LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.01 x 9.98 x 1.75cm |
| Product Weight (Kg) | 1.7kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo ThinkBook G6 comes with Intel Core i5 13th Generation processor that has a turbo frequency speed up to 4.3GHz and 12MB Cache. It has a 14.1” FHD IPS Display and a HD 720p with webcam privacy shutter, Up to Wi-Fi 6E networking, Bluetooth V5.2 connectivity. With its 16GB DDR5 5200MHz RAM, 512GB NVMe SSD Hard Disk and Intel (R) Iris (R) Xe 2GB Dedicated graphics gives a super fast and smooth using performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkBook G6 i5 13th Gen 2GB Dedicated Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★