Lenovo ThinkPad 11e Yoga 6th Gen 360 Rotated Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳14,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳14,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 12%
৳16,500
৳ 14,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Dual Core 6th generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.10 GHz, up to 3.40 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.1" Inch HD Touchscreen |
| RAM | 4GB DDR3 1333MHz |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics 615 |
| Audio/Speaker | Dolby Audio |
| Networking | Intel 9260 802.11AC (2 x 2) & Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p HD |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 4 Cell 46Wh Internal Battery |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.4 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad 11e Yoga provides excellent performance from its Quad core processor which is a 6-th generation processor. This laptop can process any multitasking smoothly with its 4GB DDR3 memory and high performance SSD. The display is stunning clarity which is not only portable but provides HD display. For gaming it has Dolby Sound so gamers can enjoy the gaming like real life. The SD card slot allows to easy transfer of data without needing any additional card reader. The latest version of Bluetooth 5.1 gives a wide range of connectivity option including the backward compatibility. The battery gives decent backup which is 1.5 hours in total for heavy use.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad 11e Yoga 6th Gen 360 Rotated Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★