Lenovo Thinkpad E14 Core i5 11th Gen 8GB RAM 512GB SSD
-10%
Price in Bangladesh
৳37,600
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Generation |
| Processor Speed | 2.40 GHz up to 4.20 GHz |
| Chipset | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Screen Size | 14" FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x 2W stereo speakers |
| Networking | Bluetooth 5.2, 1 x RJ45, WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) |
| Webcam | 720p HD |
| Battery | 3 Cell, 45W power capacity & 65W AC adapter |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This ThinkPad E14 laptop has a Intel Core i5 11th generation processor and a 12MB CPU cache. It includes 512GB SSD storage capacity and has 8GB DDR4 memory of 3200MHz speed that can run very fast and smoothly. It has Intel Wi-Fi 6 AX201 network connectivity which can improve its capacity up to 4x in congested environments compared to 802.115ac.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad E14 Core i5 11th Gen 8GB RAM 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★