Lenovo ThinkPad E14 Core i5 11th Gen 32GB / 512GB SSD
-29%
Price in Bangladesh
৳34,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳34,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 29%
৳48,000
৳ 34,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Corei5-1135G7 11th Generation |
| Processor Speed | 2.40 GHz up to 4.20 GHz |
| Chipset | Intel SoC (System on Chip) platform |
| Screen Size | 14" FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare |
| RAM | 32GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB PCIe Gen3 TLC |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe graphics |
| Audio/Speaker | 2 x 2W stereo speakers |
| Networking | Bluetooth 5.2, 1 x RJ45, WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) |
| Webcam | 720p HD |
| Battery | 3 Cell, 45W power capacity & 65W AC adapter |
| Keyboard | Yes |
| Dimensions (W x D x H) | 0.70" x 12.75" x 8.66" |
| Product Weight (Kg) | 1.59Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The ThinkPad E14 laptop has a state-of-the-art 11th Gen Intel Core i5 11th generation processor and a 12MB CPU cache. It includes 512GB SSD storage capacity and has 32GB DDR4 memory of 3200MHz speed that can run very fast and smoothly. This laptop has Intel Wi-Fi 6 AX201 network connectivity that can improve capacity up to 4x in congested environments compared to 802.115ac. It comes with a USB type-C 3.1 Gen 1 port that will support data transfer, power delivery, and DisplayPort.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad E14 Core i5 11th Gen 32GB / 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★