Lenovo ThinkPad E14 Gen 4 Core i7 12th Gen 14" FHD
Price in Bangladesh
৳55,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1255U |
| Processor Speed | 12MB Cache, 3.50 GHz up to 4.70 GHz |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Screen Size | 14 Inch FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, 300 nits Display |
| RAM | 16GB DDR4 3200Mhz |
| Hard Disk | 512 GB SSD PCIe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | High Definition (HD) Audio Realtek ALC3287 codec Dolby Audio audio by HARMAN |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 AX, Bluetooth 5.1 or above |
| Webcam | 1080p FHD |
| Battery | 3 Cell 45Wh Li-Polymer with 65W AC Adapter |
| Keyboard | Full sized, Spill resistant, Backlit with white LED lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 17.9 x 324.0x 220.7mm |
| Product Weight (Kg) | 1.59kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad E14 gen 4 is powered by an Intel Core i7-1255U processor that offers a smooth performance. It has a 14" FHD IPS-supported display with a resolution of 1920 x 1080 and 300 nits. The laptop features 16GB of DDR4 RAM and 512 GB of storage capacity. It also has a Realtek ALC3287-supported audio speaker that gives a clear sound experience. It ensures a long backup with a 3-cell 45Wh Li-Polymer battery that supports a 65W adapter.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad E14 Gen 4 Core i7 12th Gen 14" FHD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★