Lenovo ThinkPad L13 Core i5 10th Gen Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳28,999
to
৳33,000
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳28,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳33,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 28,999
Mohammadpur, Dhaka
Save 8%
৳36,000
৳ 33,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10310U 10th Gen |
| Processor Speed | 1.70GHz upto 4.40GHz |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 13.3" FHD Display |
| RAM | 16GB DDR4 2666MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Ultra HD-8GB |
| Audio/Speaker | Intel HD Audio |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 Bluetooth V5.2 |
| Webcam | HD webcam |
| Battery | Up To 2.5 |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 311.5 x 219 x 17.6 mm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.5 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad L13 laptop is a powered by Intel Core i5 10th generation processor. The laptop comes with 16GB DDR4 RAM, 256GB SSD, 13.3" full HD display and Intel HD graphics. It uses a backlit keyboard that makes the letters and symbols on the keys visible in low-light environments, so typing in the dark is a breeze. Moreover, this laptop will provide more than 2.5 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad L13 Core i5 10th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★