Lenovo ThinkPad L13 i5 11th Gen 2-in-1 FHD Touchscreen
-6%
Price in Bangladesh
৳53,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 |
| Processor Speed | Up to 4.20GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3" FHD (1920 x 1080p) Touchscreen with Pen |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 4GB |
| Networking | LAN, Wi-Fi & Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 46Wh |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 32 x 22 x 2cm |
| Product Weight (Kg) | 1.4 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad L13 Gen 2 laptop is powered by an Intel Core i5-1135G7 processor with a speed of up to 4.20GHz. The laptop features a 13.3" FHD touch display with a resolution of 1920 x 1080p. It comes with 8GB of DDR4 RAM and a 512GB NVMe Express Drive for storage. The graphics are handled by the Intel Iris Xe 4GB dedicated graphics card. The laptop also includes a backlit keyboard, HD webcam, and a microSD card reader, a 46Wh battery, and supports LAN, Wi-Fi, and Bluetooth connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad L13 i5 11th Gen 2-in-1 FHD Touchscreen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★