Lenovo ThinkPad L380 Core i5 8th Gen Laptop
-14%
Price in Bangladesh
৳23,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳23,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 15%
৳27,500
৳ 23,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8400 8th Generation |
| Processor Speed | 9M Cache, up to 4.00 GHz |
| Screen Size | 13.3" FHD IPS Type |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 Graphics |
| Networking | Dual Band AC 8265 2 x 2 Wi-Fi, Bluetooth V4.2, NFC |
| Webcam | 720p HD |
| Card Reader | 4-in-1 Micro SD card reader, SD, MMC, SDHC, SDXC |
| Battery | Lithium-Ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.7 x 8.8 x 0.7" |
| Product Weight (Kg) | 1.46 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad L380 laptop is a powered by Intel Core i5 8th generation processor with Intel UHD 620 shard graphics. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. The laptop comes with 13.3" FHD resolution IPS type display. It has Dual Band AC 8265 2 x 2 Wi-Fi, Bluetooth V4.2, and NFC for network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad L380 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★