Lenovo ThinkPad L480 Core i5 8th Gen 16GB RAM
-19%
Price in Bangladesh
৳22,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳22,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 20%
৳28,000
৳ 22,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache,1.60 GHz up to 3.40 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" Anti-Glare DIsplay |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
| Audio/Speaker | Dual speakers |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac & Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad L480 laptop comes with Intel Core i5 8th generation processor that has a 6M cache and 1.60 GHz up to 3.40 GHz speed. It features a 14-inch anti-glare display with 720p HD Camera for taking pictures or videos. Also, it has a 8GB of DDR4 RAM and 256GB of M.2 SSD hard disk storage for smooth and fast using performance. This laptop features 802.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi and Bluetooth 4.1 connectivity, dual speakers, and Windows software.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad L480 Core i5 8th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★