Lenovo ThinkPad L480 Core i5 8th Gen Laptop
-23%
Price Range in Bangladesh
from
৳21,500
to
৳22,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳21,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳22,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 23%
৳28,000
৳ 21,500
Mirpur, Dhaka
Save 8%
৳24,500
৳ 22,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache,1.60 GHz up to 3.40 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" Anti-Glare |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
| Audio/Speaker | Dual speakers |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac & Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 720p |
| Card Reader | 4-in-1 micro SD |
| Battery | 3 hours backup |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Ports | USB / HDMI / Headphone jack |
| Dimensions (W x D x H) | 335 x 235 x 22.5 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.70 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad L480 laptop comes with Intel Core i5 8th generation processor that provides 6M cache and 1.60 GHz up to 3.40 GHz speed. It includes a 14-inch anti-glare display, 8GB of DDR4 RAM, 256GB of M.2 SSD, and dual speakers. This laptop features 802.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi and Bluetooth 4.1 connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad L480 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★