Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 Core i7 11th Gen Laptop
-18%
Price in Bangladesh
৳65,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 11th Generation |
| Processor Speed | 2.80 GHz up to 4.70 GHz |
| Screen Size | 14" FHD LED IPS Display |
| RAM | 32GB DDR4 |
| Hard Disk | 1TB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro T500 4GB GDDR6 |
| Audio/Speaker | 2 x 2W stereo speakers |
| Networking | LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | 720p HD |
| Card Reader | 1 x microSD card reader |
| Battery | 3 Cell Li-Polymer |
| Keyboard | LED backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.9 x 22.7 x 1.79 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.47 kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 laptop has a Core i7 11th Generation processor. Its maximum speed of 4.70GHz allows multitasking. This P14s laptop will be an ideal choice for freelancing, official work, internet browsing, and multimedia. Moreover, it has 32GB DDR4 RAM, 1TB SSD, an NVIDIA Quadro T500 4GB GDDR6 graphics card, and a 14" FHD IPS display.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 Core i7 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★