Lenovo ThinkPad T14 G2 Core i5 11th Gen 16GB RAM
-4%
Price in Bangladesh
৳42,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳42,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳44,000
৳ 42,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1145G7 11th Generation with vPro |
| Processor Speed | 2.60 GHz (up to 4.40 GHz, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache) |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Screen Size | 14" FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, 300 nits |
| RAM | 16GB DDR4 3200 MHz |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Audio speaker system, dual far-field microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201, Bluetooth 5.2, Gigabit Ethernet (RJ45) |
| Webcam | Hybrid IR & 720p HD camera with ThinkPad Privacy Shutter |
| Card Reader | MicroSD card reader, Smart card reader or RFID Card Reader (depending on configuration) |
| Battery | Integrated 50Wh Li-Polymer Battery, up to 3 hours (tested) |
| Keyboard | Spill-resistant, backlit keyboard with TrackPoint and precision touchpad |
| Software | Windows 11 Original |
| Extra Slot | 1 x M.2 slot (for SSD upgrade) |
| Dimensions (W x D x H) | 12.9 x 8.9 x 0.70 in |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.47 kg (3.23 lbs) |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T14 G2 comes with a powerful Intel Core i5-1145G7 11th-generation processor with up to 4.40 GHz turbo frequency, 4 cores, 8 threads, and 8MB cache. It has a 14-inch IPS FHD anti-glare display with a resolution of 1920 x 1080 pixels. Also, it features 16GB DDR4 3200 MHz RAM and 256GB PCIe NVMe M.2 SSD Hard Disk storage capacity, giving a super smooth and fast performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T14 G2 Core i5 11th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★