Lenovo ThinkPad T470S Core i5 6th Gen Laptop
-9%
Price Range in Bangladesh
from
৳19,000
to
৳20,999
across 3 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳19,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳20,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 10%
৳21,000
৳ 19,000
Mirpur, Dhaka
৳ 20,500
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳23,000
৳ 20,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | Up to 2.80GHz |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 14" Full HD IPS |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD |
| Audio/Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 6-Cell |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.3 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo T470s business series laptop comes with an Intel Core i5 6th-gen processor that provides up to 2.80GHz speed. This laptop includes 256GB SSD storage, 8GB RAM, a 1920 x 1080 pixel screen resolution, an optional fingerprint reader, and Intel HD graphics.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T470S Core i5 6th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★