Lenovo ThinkPad T480 Core i7 8th Gen 256GB SSD
-7%
Price in Bangladesh
৳29,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8260U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB Cache, 4 Cores |
| Screen Size | 14" Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Audio/Speaker Dolby Audio Premium |
| Networking | Networking Intel Dual Band Wireless-AC, Bluetooth V4.2 |
| Webcam | Webcam 720p HD Camera with Think Shutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Li-ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x .078" |
| Product Weight (Kg) | 1.58 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T480 is powered by an Intel core i7 8th Gen processor that can generate a speed of 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB Cache, and 4 Cores. Also, it has 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, Intel UHD Graphics 620, and 3 Cell Li-ion battery.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T480 Core i7 8th Gen 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★