Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 14" Display
-7%
Price in Bangladesh
৳26,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo thinkpad t480s core i5 8th gen 14" display in Bangladesh is ৳26,000 only. Buy Lenovo thinkpad t480s core i5 8th gen 14" display at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳28,000
৳ 26,000
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8260U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB Cache, 4 Cores |
| Screen Size | 14" Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Touchscreen Display |
| RAM | 12GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC, Bluetooth V4.2 |
| Webcam | 720p HD Camera with ThinkShutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Li-ion Battery, 3 Hours Backup |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x .078" |
| Product Weight (Kg) | 1.58Kg |
| Other Features | Lenovo Thinkpad |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The ThinkPad T480s laptop from Lenovo features an Intel Core i5 8th-generation processor that has a 1.60 GHz base frequency. It has a stylish 14" full HD LED-backlit anti-glare IPS touchscreen that offers smooth multitasking. The laptop includes 12GB of DDR4 RAM, 256GB of SSD storage, and a shared graphics card. Moreover, the laptop also provides a 720p HD camera with ThinkShutter, Bluetooth V4.2 connectivity, and a 3-cell lithium battery with 3 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 14" Display and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★