Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 16GB RAM
-32%
Price in Bangladesh
৳25,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳25,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 32%
৳37,500
৳ 25,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6MB Cache, 4 Cores |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC, Bluetooth V4.2 |
| Webcam | 720p HD Camera with ThinkShutter |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3 Cell Li-ion |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 331 x 226.8 x 18.4 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.58 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T480s comes with a 114" full HD LED-backlit anti-glare IPS display. This laptop comes with an Intel Core i5 8th generation processor with a base frequency of 1.60 GHz and a maximum turbo frequency of 3.40 GHz. It has 16GB RAM and 256GB SSD storage capacity. It comes with a fingerprint scanner function to provide more security.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★