Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-7%
Price Range in Bangladesh
from
৳25,000
to
৳25,500
across 3 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳25,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳25,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 11%
৳28,000
৳ 25,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳27,000
৳ 25,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳28,000
৳ 25,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8260U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6GHz Base Frequency / Up to 3.4GHz with Intel Turbo Boost Technology / 6MB Cache / 4 Cores |
| Screen Size | 14" Full HD LED Backlit Anti-Glare IPS |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium |
| Networking | Bluetooth V4.2 / Intel Dual Band Wireless-AC |
| Webcam | 720p HD Camera with ThinkShutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Li-ion Battery / 3 Hours Backup |
| Keyboard | Standard Notebook |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x .078 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.58 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo ThinkPad T480s features a match-on-chip fingerprint reader, anti-spoofing technology that helps keep your data safe, and a ThinkShutter webcam cover that you can easily open and close. The Lenovo laptop comes with an Intel Core i5 8th generation processor that offers a base frequency of 1.60 GHz and a maximum turbo frequency of 3.40 GHz. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB M.2 SSD storage capacity. Additionally, it has Intel Dual Band Wireless-AC and Bluetooth V4.2 connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★