Lenovo Thinkpad T490 Core i5 8th Gen 256GB M.2 SSD
-12%
Price Range in Bangladesh
from
৳28,000
to
৳29,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳28,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳29,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 13%
৳32,000
৳ 28,000
Mirpur, Dhaka
Save 3%
৳30,500
৳ 29,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.10GHz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14" FHD IPS |
| RAM | 16GB RAM DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD PCI GEN3 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD 4K Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium, Dual far-field microphones |
| Networking | Intel Dual-Band Wire-less 2 x 2 AC /WiFi 6 (AX) |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter privacy cover |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 50Wh |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Extra Slot | 1x 2280 M.2 NVMe slot |
| Dimensions (W x D x H) | 12.95 x 8.94 x 0.70" |
| Product Weight (Kg) | 1.52 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo ThinkPad T490 laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor with a maximum frequency of 4.10GHz. It has a 14.1-inch display that features an IPS-type panel, Full HD resolution, and a 180-degree rated display. It has Intel dual-band wireless 2 x 2 AC Wi-Fi 6 (AX) network connectivity that will provide fast speed and reliable connection and allow you to multi-stream high-quality video. It has 16GB DDR4 RAM.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad T490 Core i5 8th Gen 256GB M.2 SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★