Lenovo Thinkpad T490S Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop
-3%
Price Range in Bangladesh
from
৳26,500
to
৳27,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳26,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳27,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Barisal Sadar, Barisal
Save 4%
৳27,500
৳ 26,500
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳31,500
৳ 27,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.10 GHz |
| Screen Size | 14" Full HD Resolution Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD Nvme |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel 620 4GB |
| Audio/Speaker | Built-in |
| Networking | Intel Dual-Band Wireless 2 x 2 AC, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Cam |
| Battery | Lithium-Ion battery |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 17.48 x 11.81 x 3.23 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.04 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T490S laptop comes with 8GB DDR4 RAM and 256GB M.2 NVME SSD. The laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor with a maximum frequency of 4.10 GHz and 6M Cache. It has a 14.1-inch display that features Full HD resolution, and a 180-degree rated display. It comes with a lithium-ion battery that provides up to 4 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad T490S Core i5 8th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★