Lenovo ThinkPad T490s Core i5 8th Gen Laptop
-7%
Price in Bangladesh
৳25,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8500U 8th Generation |
| Processor Speed | 9MB Cache, up to 4.10 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD, IPS Type, Anti-Glare |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 8GB |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Cam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Lithium-Ion |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 17.48 x 11.81 x 3.23 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.04 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T490s laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that can generate a turbo frequency of 2.4GHz. This laptop has a 14-inch LED display that supports up to FHD resolution screen. Also, it comes with 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage drive capacity. This laptop has a Lithium-Ion powerful battery that can provide up to 3 hours of battery backup time.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T490s Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★