Lenovo ThinkPad T490s Core i5 8th Gen 16GB / 256GB
-13%
Price in Bangladesh
৳26,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳26,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 13%
৳30,000
৳ 26,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8500U 8th Gen |
| Processor Speed | Up To 4.50GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD IPS, Anti-Glare |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD graphics |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | Lithium-Ion |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Default OS |
| Dimensions (W x D x H) | 17.48 x 11.81 x 3.23 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.04 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T490s laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that can generate a maximum frequency speed of 2.4 GHz. This laptop has a 14-inch FHD IPS display that supports up to FHD resolution screen. Also, it comes with 16GB RAM 256GB SSD drive capacity, and an Intel UHD graphics card. It has a powerful battery that can provide up to 3 hours of battery backup time.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T490s Core i5 8th Gen 16GB / 256GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★