Lenovo ThinkPad T495 Ryzen 7 Pro 3700U Laptop
-6%
Price in Bangladesh
৳34,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳34,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳37,000
৳ 34,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 Pro-3700U |
| Processor Speed | 2.3 GHz base frequency, up to 4 GHz Max Boost clock 4 MB L3 Cache and 4 Cores |
| Screen Size | 14 inch FHD Wide View Angle Anti Glare 300-nits LED Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega with2GB Dedicated Graphics Card |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | Gigabit Ethernet LAN, Intel 9560 Wireless 11ac, 2x2 + Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD Card reader |
| Battery | 3-Cell Li-Ion 50Wh |
| Keyboard | International Backlight |
| Software | Windows |
| Ports | 2 x USB 3.1 Gen 1 one Always On<br>1 x USB 3.1 Gen 1 Type-C Power Delivery, DisplayPort, Data transfer<br>1 x USB 3.1 Gen 2 Type-C<br>1 x RJ45 Ethernet |
| Dimensions (W x D x H) | 32.61 x 23.42 x 1.78 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.487 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T495 is a powerful laptop with 2GB dedicated graphics card and delivers smooth visuals. It has 16 GB DDR4 2666 SDRAM which will provide responsive performance for daily tasks. It has 256GB SSD which can store various data, videos. It is a powered by AMD Ryzen 7 Pro-3700U processor. This laptop comes with dual speaker, HD webcam, and 3-cell Li-Ion 50Wh battery.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T495 Ryzen 7 Pro 3700U Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★