Lenovo ThinkPad T495s Ryzen-5 3500U 8GB RAM
Price Range in Bangladesh
from
৳23,999
to
৳26,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳23,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳26,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 23,999
Mirpur, Dhaka
Save 13%
৳30,500
৳ 26,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 3500U |
| Processor Speed | UpTo 3.7GHz, 8 Threads |
| Chipset | AMD Ryzen |
| Screen Size | 14" FHD |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 4GB, Dedicated 2GB Graphics, |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth 5.0 Ethernet 802.3 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | 1 smart card reader |
| Battery | 3-Cell Li-ion |
| Keyboard | US International |
| Software | Windows 10 Pro |
| Product Weight (Kg) | 1.58 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T495s laptop is designed to work longer, faster, and more efficiently. It has 4GB shared AMD Radeon Graphics with a 2GB dedicated graphics card. It is powered by an AMD Ryzen 5 3500U processor with a turbo frequency of 3.7GHz. This laptop has 8GB DDR3 RAM that provides responsive performance for your daily tasks. It comes with a Dual Speaker, HD webcam, and 3-cell Li-ion battery.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T495s Ryzen-5 3500U 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★