Lenovo ThinkPad T495s Ryzen 7 3700U 2GB GFX Graphics
Price in Bangladesh
৳31,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳31,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 31,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 7-3700U |
| Processor Speed | UpTo 4.0GHz, 8 Threads |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14 inch FHD Wide View Angle Anti Glare 300-nits LED Display |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega-8GB with AMD Radeon Vega 8-2GB Dedicated Graphics Card |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | Gigabit Ethernet LAN, Intel 9560 Wireless 11ac, 2x2 + Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | MicroSD Card reader |
| Battery | 3-Cell Li-Ion 50Wh |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 23 x 33 x 2cm |
| Product Weight (Kg) | 1.487 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo ThinkPad T495s laptop comes with AMD Radeon Vega 8GB with 2GB dedicated graphics card. The laptop comes with 14 inch display that features full HD Wide View Angle Anti Glare 300-nits brightness. It has an LED Backlit keyboard that makes typing in the dark possible. This Lenovo ThinkPad laptop is designed to meet the essential computing needs of small business, office, and home users.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T495s Ryzen 7 3700U 2GB GFX Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★