Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 10th Gen 14" 4K
-4%
Price in Bangladesh
৳55,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 10310U 10th Gen |
| Processor Speed | Max Turbo Frequency 4.40 GHz |
| Screen Size | 14" 4K (3840 x 2160p) Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | 802.11 b/g/n/ax Wireless LAN, Bluetooth Version 5 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter Privacy Cover |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4-Cell, Li-Ion Type |
| Keyboard | Backlit-US English |
| Software | Windows |
| Ports | 2 x USB 3.1 Gen 1, 2 x USB 3.1 Type-C Gen 2, 1 x HDMI 1.4b |
| Dimensions (W x D x H) | 12.71 x 8.54 x 0.58" |
| Product Weight (Kg) | 1.08 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon features an Intel Core i5 10th generation powerful processor with a maximum Turbo Frequency of 4.40 GHz. It has a 14" 4K supported display that provides an excellent visual experience. Also, it has 16GB RAM, 512GB SSD, Integrated UHD Graphics, and a backlit-US English keyboard. Moreover, this laptop offers a 4-Cell, Li-Ion Type battery that provides long time charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 10th Gen 14" 4K and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★