Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 10th Gen Laptop
-14%
Price in Bangladesh
৳47,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.60 GHz, Max Turbo Frequency 4.20 GHz |
| Screen Size | 14" FHD Touchscreen Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | 802.11 b/g/n/ax Wireless LAN, Bluetooth Version 5 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter Privacy Cover |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4-Cell, Li-Ion Type Battery |
| Keyboard | Backlit-US English |
| Dimensions (W x D x H) | 12.71 x 8.54 x 0.58" |
| Product Weight (Kg) | 1.08Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X1 Carbon comes with an Intel Core i5 10th generation powerful processor with a maximum turbo frequency of 4.20 GHz. It features a large 16GB RAM and 512GB SSD Hard Disk storage capacity so you can store all your videos, files, and other documents. This Lenovo laptop has a 14.9mm thin body so you can take it anywhere without any hassle.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 10th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★