Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i5 8th Gen 14" Laptop
-8%
Price in Bangladesh
৳33,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳33,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳36,000
৳ 33,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 1.60 GHz, up to 4.20 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 6MB Cache |
| Screen Size | 14-inch 1920 x 1080P IPS Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX 2 x 2 & Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter Privacy Cover |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4 Cell 51Wh Internal |
| Keyboard | Backlit-US English |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.71 x 8.54 x 0.59" |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X1 Carbon laptop is powered by Intel Core i5 8th generation processing and maximum 4.20 GHz turbo frequency, 6MB cache. It comes with a 14-inch 1920 x 1080 pixels display. It has HD 720p with Think Shutter Privacy Cover which can be used to cover or expose the camera lens and keep it safe from the camera. The Lenovo laptop features Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX 2 x 2 and Bluetooth Version 5.2 which provides fast and reliable connectivity with other devices.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i5 8th Gen 14" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★