Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 11th Gen 16GB RAM
Price in Bangladesh
৳69,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳69,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 69,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-11600H 11th Generation |
| Processor Speed | Max Turbo Frequency 4.60GHz, 18 MB Intel Smart Cache |
| Screen Size | 14" LED low power, 400 nits, Eye safe certified low blue light, antiglare HD Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel(R) Iris (R) Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos |
| Networking | Wi-Fi 6E AX211 802.11AX 2 x 2, Bluetooth V5.1 |
| Webcam | FHD RGB with webcam privacy shutter |
| Battery | 4-Cell |
| Keyboard | Spill-Resistant, Backlit with white LED lighting, Air intake key |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.96 x 315.6 x 222.5mm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.12 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon laptop comes with a powerful Intel Core i7 11th Generation processor that has a maximum Turbo frequency of 4.60GHz, and 18 MB Intel smart cache. It features a 14" HD LED low power antiglare display that has 400 nits, and eye-safe certified low blue light. Also, with its 16GB RAM and 512GB SSD Hard Disk storage capacity gives a super smooth and fast performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 11th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★