Lenovo ThinkPad X1 Carbon-Gen 10 Core i5 12th Gen
Price in Bangladesh
৳69,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳69,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 69,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1245U 12th Gen |
| Processor Speed | Up To 4.40GHz, 12MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD+ Display with 1920 x 1200p Resolution |
| RAM | 16GB DDR4 5200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 8GB |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos |
| Networking | Wi-Fi 6E AX211 802.11AX 2 x 2, Bluetooth V5.1 |
| Webcam | Webcam FHD RGB with webcam privacy shutter |
| Battery | 4-Cell 57Wh Lithium-Ion Polymer battery |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 15.36 x 315.6 x 222.5mm |
| Product Weight (Kg) | 1.12 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon-Gen 10 comes with a powerful Intel Core i5-1245U 12th generation processor with a processor speed up to 4.40GHz and 12MB cache. With its 14-inch FHD+ display, it gives a maximum resolution of 1920 x 1200p, and it features a Dolby Atmos speaker for a better sound experience. Also, it has a 16GB DDR4 5200MHz RAM and 512GB NVM Express Drive SSD Hard Disk storage capacity that gives a super-fast performance.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon-Gen 10 Core i5 12th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★