Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 7 Core i5 8th Gen Laptop
-17%
Price in Bangladesh
৳33,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳33,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 18%
৳40,000
৳ 33,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB Cache, 4 Cores |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" FHD Resolution, IPS Panel, Low Power, 400 nits Brightness Display |
| RAM | 16GB LPDDR3 |
| Hard Disk | 512 Nvme |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System |
| Networking | Wi-Fi 6, WLAN + Bluetooth V5.0 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter privacy cover |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 51Whr |
| Keyboard | Spill Resistant, Backlit with white LED lighting |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 323 x 217 x 14.95mm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 7 laptop is powered by Intel Core i5 8th generation processor with turbo boost technology, and 6MB cache. The laptop included 16GB LPDDR3 RAM and 512GB SSD storage capacity. This Lenovo laptop features 4 x 360-degree far-field microphones, a Kensington lock slot, a Think Shutter camera cover, a power button, and a fingerprint reader. This laptop has a 51Whr Li-ion battery that provides more than 4 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 7 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★