Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Core i5 10th 4K Display
Price in Bangladesh
৳46,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳46,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 46,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10310U 10th Generation |
| Processor Speed | 1.80 GHz, up to 4.90 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache |
| Screen Size | 14" 4K IPS, anti-glare, 500 nits |
| RAM | 16GB DDR4 2133MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD-8GB |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX 2 x 2 & Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter privacy cover |
| Battery | 4 Cell 51Wh Internal |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.71 x 8.54 x 0.59" |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon-Gen 8 laptop comes with a 14" 4K display that delivers vibrant visuals and an immersive viewing experience for creative work. It is a powered by Intel Core i5-10310U 10th generation processor. It has Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) and Bluetooth 5.1 network technology which enables the laptop to have a fast and reliable connection for video streaming, gaming and other tasks. It has 16GB DDR4 RAM and 512GB NVMe SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Core i5 10th 4K Display and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★