Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Core i5 10th Gen
-8%
Price in Bangladesh
৳46,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo thinkpad x1 carbon gen 8 core i5 10th gen in Bangladesh is ৳46,000 only. Buy Lenovo thinkpad x1 carbon gen 8 core i5 10th gen at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳50,000
৳ 46,000
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 10th Gen |
| Processor Speed | 1.80 GHz, up to 4.90 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache |
| Screen Size | 14 inch FHD Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) & Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD 720p with Think Shutter privacy cover |
| Battery | 4 Cell 51Wh Internal battery |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows 10 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 12.71 x 8.54 x 0.59" |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 8 laptop comes with 8GB DDR4 RAM and 512GB SSD storage. It has an Intel Core i5 10th generation processor. It features a 14.0" FHD IPS, anti-glare, 500 nits display with high dynamic range technology for a 4K cinematic video experience. The Lenovo Thinkpad laptop features Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) & Bluetooth 5.1 network technology for fast and reliable connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Core i5 10th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★