Lenovo ThinkPad X1 Yoga Core i7 13th Gen 16GB RAM Touch
Price in Bangladesh
৳85,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳85,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 85,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 13th Generation |
| Processor Speed | Up to 5.00GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 14'' FHD Touch Display |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel irish Xe Graphics 8GB |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos speaker system |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX & Bluetooth 5.1 or above |
| Webcam | FHD with Privacy Shutter |
| Battery | 89% Battery Health |
| Keyboard | US Backlit Keyboard |
| Software | Windows 11 Pro 64 |
| Dimensions (W x D x H) | 315.6 x 222.5 x 15.36mm |
| Product Weight (Kg) | Starts at 1.12 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 laptop is powered by an Intel Core i7 13th generation powerful processor with a turbo frequency of 5.00GHz and 12MB cache. It has a 14'' FHD touch screen display with a resolution of 3840 x 2400p. Also, It has 16GB LPDDR5 6400 MHz and 512GB NVMe SSD storage capacity. Moreover, this ThinkPad X1 Yoga laptop includes a backlit keyboard, and the underside of the keys is designed to create more airflow.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Yoga Core i7 13th Gen 16GB RAM Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★