Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 Core i7 11th Gen 14" 4K
-4%
Price in Bangladesh
৳70,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳70,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 4%
৳73,999
৳ 70,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1185G7 11th Gen |
| Processor Speed | 3.00 GHz, up to 4.80 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 12 MB Cache |
| Screen Size | 14" LED 4K, IPS, Anti-Reflection/anti-smudge, 100%sRGB, 400nits Brightness, 60Hz Refresh Rate |
| RAM | 16 GB LPDDR4x 4267MHz |
| Hard Disk | 512 GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics 8GB |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 802.11AX 2 x 2, Bluetooth V5.1 |
| Webcam | 720p HD with Webcam Privacy Shutter |
| Battery | 57Whr Internal Battery |
| Keyboard | Spill-resistant Backlit with white LED lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.9m x 313 x 223mm x / 0.59 x 12.32 x 8.77" |
| Product Weight (Kg) | 1.35 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 laptop is a powered by Intel Core i7 11th generation powerful processor with built-in Intel Iris Xe graphics. It has 16 GB LPDDR4x 4267MHz RAM and 512 GB NVMe SSD storage capacity. The laptop comes with 14" 4K X360 display that features WUXGA resolution, anti-Reflection/anti-smudge, 100%sRGB, 400nits brightness, and 60Hz refresh rate. This Lenovo laptop has spill-resistant backlit with white LED lighting keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 Core i7 11th Gen 14" 4K and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★