Lenovo Thinkpad X1 Yoga Gen 8 Core i7 13th Gen 14" FHD
Price in Bangladesh
৳89,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳89,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 89,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1365U 13th Gen |
| Processor Speed | Up to 5.00GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 14" FHD IPS, Anti-Glare |
| RAM | 16GB LPDDR5 6400MHz |
| Hard Disk | 1TB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Iris Xe 16GB |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos speaker system |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX & Bluetooth 5.1 or above |
| Webcam | FHD with Privacy Shutter |
| Battery | 4 Cell Li-Polymer 57 Wh |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows 11 Pro 64 |
| Dimensions (W x D x H) | 315.6 x 222.5 x 15.36mm |
| Product Weight (Kg) | Starts at 1.12 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 laptop is powered by an Intel Core i7 13th generation powerful processor with a turbo frequency of 5.00GHz and 12MB cache. This ThinkPad X1 Yoga laptop comes with a backlit keyboard, and the underside of the keys is designed to create more airflow. It is combined with dual fans and rear ventilation, thus keeping the laptop cool during overtime work. Also, the Lenovo laptop comes with 16GB LPDDR5 6400 MHz and 1TB NVMe SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad X1 Yoga Gen 8 Core i7 13th Gen 14" FHD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★