Lenovo ThinkPad X240 Core i7 4th Gen Laptop
-20%
Price in Bangladesh
৳15,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳15,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 20%
৳20,000
৳ 15,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 4th Gen 4200U Processor |
| Processor Speed | Base Frequency 1.6 up to 2.60GHz, 3M Cache |
| Chipset | Intel HM85 Chipset |
| Screen Size | 12.5" HD 200 NIT |
| RAM | 8GB DDR3 1600BUS |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 4400 Graphics |
| Audio/Speaker | HD Audio Sound System, 3W Stereo Speaker |
| Networking | Gigabit LAN, WiFi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 4-in-1 SD Card Reader (SD / SDHC / SDXC / MMC Slot) |
| Battery | 6 Cell |
| Product Weight (Kg) | 1.34Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X240 laptop features an Intel Core i7 4th generation powerful processor with a maximum turbo frequency of 2.60 GHz. This laptop has 8GB RAM and 128GB SSD storage capacity. This laptop has a 12.5" HD 200 NIT display so that you can perform tasks conveniently using the display.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X240 Core i7 4th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★