Lenovo ThinkPad X280 Core i5 8th Gen Laptop
-53%
Price Range in Bangladesh
from
৳23,500
to
৳24,000
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳23,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳24,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Paba, Rajshahi
Save 53%
৳50,000
৳ 23,500
Mirpur, Dhaka
Save 4%
৳25,000
৳ 24,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8350U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 1.70 GHz up to 3.40 GHz, 8M Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 12.5" FHD IPS |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Speakers |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Camera 720 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell Battery |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 307.7 x 209.8 x 17.4-17.8 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.13 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X280 laptop comes with an Intel Core i5 8th generation processor with a maximum turbo frequency of 3.40 GHz. It has included 8GB DDR4 memory that runs very smoothly. It has a 12.5 FHD display. The laptop offers a 3-cell battery that has 4 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X280 Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★