Lenovo ThinkPad X390 Core i5 8th Gen 16GB / 256GB SSD
-7%
Price in Bangladesh
৳25,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳25,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Barisal Sadar, Barisal
Save 7%
৳27,000
৳ 25,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz base frequency, up to 3.9 GHz |
| Screen Size | 13.3" Full HD IPS anti glare Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built in 8GB Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Advanced Audio Speaker |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 2MP HD Cam |
| Battery | 6-cell Li-Ion |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.3 x 8.6 x 0.67" |
| Product Weight (Kg) | 1.35 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X390 laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that can generate a speed of 1.6 GHz base frequency, up to 3.9 GHz. It has a 13.3" Full HD IPS anti-glare Display, 16GB DDR4 RAM, 256GB SSD, and built-in 8GB graphics. It offers a 6-cell Li-Ion battery that provides long-term charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X390 Core i5 8th Gen 16GB / 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★