Lenovo ThinkPad X380 Yoga Core i5 8th Gen Touch
-9%
Price in Bangladesh
৳29,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8350U 8th Gen with vPro |
| Processor Speed | 1.70GHz, up to 3.60GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3" FHD (1920 x 1080) IPS Touch |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Networking | WLAN: Intel Dual Band Wireless-AC (2 x 2), Bluetooth v4.2, WWAN: Fibocom L850-GL & L830-EB |
| Webcam | Integrated 720p HD and IR Camera (optional) |
| Battery | 4-cell, 51Wh & 2 hours + backup time |
| Keyboard | US International |
| Dimensions (W x D x H) | 12.3 x 8.75 x 0.70 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.4Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X380 Yoga laptop arrives with a 13.3" FHD screen with an IPS touch panel. It is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that can reach up to 3.60GHz speed with turbo boost technology. Additionally, it features 8GB of RAM, a 256GB SSD, and integrated UHD graphics that are built into the processor.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X380 Yoga Core i5 8th Gen Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★