Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 10th Gen Laptop
-21%
Price Range in Bangladesh
from
৳41,000
to
৳43,000
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳41,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳43,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
Save 21%
৳52,000
৳ 41,000
Kamalapur, Dhaka
Save 14%
৳50,000
৳ 43,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Standard |
| Processor Speed | Intel Core i5-10210U 10th Generation |
| Chipset | Base Frequency 1.60 GHz, Max Turbo Frequency 4.20 GHz |
| Screen Size | 14" FHD Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | SSD |
| Graphics Card | Integrated UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | 802.11 b/g/n/ax Wireless LAN, Bluetooth Version 5 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter Privacy Cover |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 4-Cell, Li-Ion Type |
| Keyboard | Backlit-US English |
| Software | Windows |
| Ports | 2 x USB 3.1 Gen 1, 2 x USB 3.1 Type-C Gen 2, 1 x HDMI 1.4b |
| Dimensions (W x D x H) | 12.71 x 8.54 x 0.58" |
| Product Weight (Kg) | 1.08 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon features an Intel Core i5 10th generation powerful processor with a maximum Turbo Frequency of 4.20 GHz. This laptop is powered with up to 16GB memory and has 512GB SSD storage capacity where you can store all your videos, files, and other documents. This Lenovo ThinkPad X1 Carbon laptop is 14.9mm thin so you can take it anywhere. The laptop can be rotated up to 180 degrees.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 10th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★