Lenovo Yoga 500 Core i5 5th Gen 2GB Graphic Touch
-20%
Price in Bangladesh
৳24,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳24,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 20%
৳30,000
৳ 24,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 5th Gen 5200U Processor |
| Processor Speed | 2.2 GHz with Turbo Boost Up to 2.7 GHz |
| Screen Size | 14" 4K Supported FHD Touch Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built in 6 GB Graphics with 2GB dedicated NVIDIA GeForce 940m |
| Audio/Speaker | B&O PLAY with 2 Speakers |
| Networking | Gigabit LAN, Bluetooth, Wi-Fi |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi-Format SD Media Card Reader |
| Battery | 4 Cell Li-ion Battery, 4 hours Backup |
| Keyboard | Standard |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Lenovo Yoga 500 laptop has an Intel core i5 5th generation 5200U processor that generates a speed of 2.2 GHz with a turbo boost of up to 2.7 GHz. It has a 14-inch 4 K-supported FHD touch display. Also, it offers 8 GB RAM, 256GB SSD, and a Nvidia GeForce 2 GB dedicated graphics card. Moreover, the Lenovo has a 4-cell battery that provides 4 hours of charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Yoga 500 Core i5 5th Gen 2GB Graphic Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★