Sako 1000VA Servo Voltage Stabilizer
-30%
Price in Bangladesh
৳4,500
from 1 seller
The lowest price of Sako 1000va servo voltage stabilizer in Bangladesh is ৳4,500 only. Buy Sako 1000va servo voltage stabilizer at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 31%
৳6,500
৳ 4,500
📋 Voltage Stabilizer Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Phase | Single |
| Current Type | AC / AC |
| Input Voltage | 150V-250V |
| Output Voltage | 220V +/-3% |
| Total Watt | 800W |
| Protection | Over & under voltage, Short circuit & overload protection |
| Display | Analog |
| Noise Level | ≤50dB |
| Other Features | Frequency 50Hz/60Hz, Built-in transformer, Automatic voltage regulation |
📖 Overview
This Sako Servo Automatic Voltage Stabilizer has 1000VA/800W capacity and an analog display. It has an input voltage of 150V-250V and an output voltage of 220V +/-3% and acts as protection against under-voltage, over-voltage, and overload. Besides, it can cut high voltage and low voltage with automatic restart and delay timer and ensures protection from short circuits.
Be the first to review
Share your experience with Sako 1000VA Servo Voltage Stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★